Choď na obsah Choď na menu
 


Králik domáci =)

 Králik domáci je domestikovaná forma európskeho králika divého (Oryctolagus cuniculus). Chová sa ako úžitkové zviera na mäso akožušinu alebo ako domáci spoločník.

Králiky sa na rozdiel od zajacov rodia bez kožušiny a so zlepenými očkami. Zatiaľ čo malé zajace vychádzajú z brlohu už ako 2 až 3 dňové, králiky ostávajú až 2 týždne v nore.

Sfarbenie králikov je veľmi rozmanité. Môžu byť biele, hnedé, čierne, sivé, ryšavé, pieskové alebo strakaté.

Niektoré plemená králikov, najmä tých výstavných, sú veľmi cenné. Čistokrvné plemená majú hodnotu až 10 000 korún. Známym druhom je veľký anglický strakáč. Na chrbte má charakteristickú čierno - bielu kresbu a na ľavom líci má okrúhlu čiernu škvrnku.

Králiky sa podľa veľkosti rozdeľujú na minikráliky, malé plemená, stredné plemená a veľké alebo obrie plemená. Minikráliky sú vhodné aj na bytový chov, zatiaľ čo obrie plemená sa chovajú výlučne pre mäso a kožušinu.

Králiky sa dožívajú 5 až 10 rokov. Avšak mnohé zomierajú omnoho mladšie na mor - prenosnú infekčnú chorobu šíriacu sa povetrím, schopnú rýchlo usmrtiť veľké populácie králikov naraz. Proti moru sa dá očkovať, no očkovanie nie je veľmi spoľahlivé, lebo každý rok vznikajú nové typy morov, na ktoré už staré očkovacie protilátky nestačia.

Plemená králikov

V súčasnosti je uznaných asi 100 plemien králikov (65 základných, zvyšok sú rexovia a zdrobnené plemená). Plemená sa delia podľa telesného rámca (veľké, stredné, malé, zdrobnené), podľa úžitkovosti (mäsové, kožušinové, hobby), podľa štruktúry srsti (krátkosrsté, dlhosrsté) alebo podľa teritoriálneho rozšírenia, tzn. podľa toho, kde boli vyšľachtené.

270px-kaninchen3.jpg

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

hmmm

(veronka, 11. 5. 2012 21:04)

nic moc pozrite si moju webovu stranku www.opsikoch.estranky.sk

Re: hmmm

(Administrátorka, 12. 5. 2012 18:08)

Dolly máš ju peknú... ale veď ja si túto stránku ešte zmením tak popred radšej nevrav že nič moc